Īsteno mazā granta projektu, uzstādot Balvu pilsētas NAI biodīķos peldošās salas
2023. gada janvārī Balvu novada P/A “SAN-TEX” noslēdza sadarbības līgumu ar SIA “Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centrs” par LIFE GOODWATER IP aktivitāšu ietvaros īstenotās aktivitātes “C11 Mazās grantu shēmas izstrāde, lai atbalstītu vietējās iniciatīvas piesārņojuma ietekmes samazināšanai uz ūdensobjektiem” organizētā projektu konkursa “Mazo grantu shēma ūdensobjektu kvalitātes uzlabošanai” II uzsaukuma rezultātā atbalstītā projekta “Balvu pilsētas NAI “Salmaņi” biodīķu ūdens kvalitātes uzlabošanas veicināšanas pasākumi” īstenošanu. Projekts tiek ieviests ar ES LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Plašāka informācija atrodama www.goodwater.lv un https://www.facebook.com/LifeGoodwaterIP/.
Projekta mērķis – ir uzlabot Balvu pilsētas NAI “Salmaņi” biodīķu ūdens kvalitāti vēl efektīvāk, samazinot slāpekļa un fosfora koncentrāciju.
Sākotnēji projekta ietvaros divos biodīķos tika paredzēta ūdensaugu stādīšana, veidojot mitrāju. Pēc būvprojekta izstrādes projekta īstenošanas laikā un apzinot faktiskās izmaksas mitrāja izveidošanai biodīķos, secināja, ka metode nav vērtējama kā zemu izmaksu metode, attiecīgi neatbilda projektu konkursa uzdevumam. Tāpēc sadarbībā ar projekta LIFE GoodWater IP partneriem tika meklēti alternatīvi risinājumi. Kā viens no iespējamiem alternatīvajiem risinājumiem tika rasts ar augiem apstādīta peldošo salu izveide biodīķos. Tas ir jauns, inovatīvs un ilgtspējīgs risinājums mazkustīgiem vai “stāvošiem” ūdeņiem.
2023.gada decembrī tika veikta tirgus izpēte, meklēti pretendenti, kas spēs izveidots peldošās salas. 2024.gada janvārī tika noslēgts sadarbības līgums ar SIA “Pontoni.LV” un 2024. gada 26. aprīlī Balvu pilsētas NAI “Salmaņi” biodīķos tika uzstādītas 3 peldošās saliņas. Divas peldošas ir 2m2 liela (1mx1m), viena sala ir 4 m2 (2mx2m) liela. Katra saliņa ir noenkurota ar enkuru. Enkura svars ir gandrīz 100 kg (foto). Projekts noslēdzas 2024. gada jūnijā.
Peldošās salas biodīķos kalpos kā peldoši ūdens attīrītāji, jo ir kā aktīvs bioloģiskais filtrs, kas palīdz samazināt slāpekļa un fosfora daudzumu. Augiem uz peldošās salas slāpeklis un fosfors ir kā barības viela. Augi šis vielas patērē, uzņem un akumulē savā biomasā. Uz auga saknēm dzīvo mikroorganismi, kas šīs barības vielas transformē no vienas formas uz citu. Peldošās salas būs skaistas un augiem bagātas (augi pilnība saaugs un saziedēs pēc kāda laika). Peldošas salas ir dabiska mājvieta zivīm, putniem, vardēm un citām dzīvām radībām. Sākot ar baktērijām un beidzot ar zivīm peldošās salas spēj uzturēt barības ķēdi. Augu saknēs dzīvojošās sīkbūtnes kalpo kā barība zivīm. Peldošās salas spēj radīt tik dabīgu efektu, ka ūdens putni tajās veido savas ligzdas, dēj olas un perē jauno paaudzi. Tās ir veidotas no īpašā struktūrā savienotas plastmasas, porainas pamatnes, kas veido matricas struktūru. Salas struktūra ir līdzīga sūklim un veido plašu iekšējo virsmu. Materiāls ir izturīgs, dabai draudzīgs un noturīgs pret UV starojumu. Salas virsma ir pārklāta ar īpašu augu un jau iesakņojušos sakņu sistēmu paklāju. (foto) Ūdens attīrīšanas procesā piedalās gan salā stādītie ūdens augi, gan arī īpašais, porainas salas veidojums. Salas iespējams apstādīt gan ar īpašiem ūdens augiem, gan ar parastiem dārza augiem un puķēm.
Peldošo salu labās īpašības:
- nodrošina dabīgu ūdens attīrīšanas veidu. Darbības efektivitāte ir zinātniski pierādīta un pārbaudīta.
- estētiskām iespējām nav robežu.
- stādītie augi nav jālaista.
- darbojas arī ziemā.
Sagatavoja: Balvu novada P/A “SAN-TEX” Vides inženiere Ieva Liepiņa